DES CHESNAIES

Winnica Bourgueil, zaklasyfikowana jako AOC (Appelation Origine Contrôlée) dekretem z 31 lipca 1937 r. Znajduje się na zachód od Tours na prawym brzegu Loary. Obejmuje obszar 1400 hektarów w departamencie Indre-et-Loire w siedmiu gminach: Restigné, Benais, Ingrandes-de-Touraine, St Patrick, Chouzé-sur-Loire, La Chapelle-sur-Loire i Bourgueil .
Domena Chesnaies została stworzona w 1869 roku przez Pierre’a Guyota. Jego zięć, Jules Lamé, pochodzący z bardzo ubogiej rodziny, wykorzystał kryzys filokserowy (inwazję mszyc pustoszących francuskie plantacje), aby rozwinąć małe gospodarstwo i był jednym z pierwszych, którzy przeszczepiali komercyjnie winorośl w Dolinie Loary. Teraz działa tu piąte pokolenie winiarzy, ich majątek liczy obecnie 44 ha.

Cabernet Franc to bardzo stara odmiana winorośli, prawdopodobnie pochodzi bezpośrednio z dzikich winogron. Powstała w Pirenejach i jest pierwszą czerwoną odmianą uprawianą w Żyrondzie w I wieku przed Chrystusem.
Wiadomo, że w Bourgueil jest obecny przynajmniej od roku 987, ponieważ już wtedy mówią o nim teksty opactwa. Jest doskonale dostosowany do tutejszych warunków klimatycznych i geologicznych.
Od niedawna wiadomo, że Cabernet Franc jest ojcem szczepów Merlot i Cabernet Sauvignon.

BOURGUEIL 2017 ROSE ”La Romantique”

100% Cabernet Franc. W zapachu i na podniebieniu bardzo kwiatowe – aromaty egzotycznych owoców i białej brzoskwini. Świeże i suche o długiej trwałości.
Idealne do sałatek i ryb.

BOURGUEIL 2017 „cuvée Déchainée „

100% Cabernet Franc. Piękna koncentracja zapachów czerwonych owoców, z nutą roślinną i wosku. Na podniebieniu malina i dziki dojrzały kompot. Dobra równowaga tanin i kwasowości.
Idealny z filetem z wołowiny, dziczyzną i serami.

BOURGUEIL 2015 „cuvée Prestige”

100% Cabernet Franc. Aromat czerwonych kompotów owocowych, z nutą warzywną. Taniny są jedwabiste i pobudzają apetyt. Piękna długość na podniebieniu z dużą koncentracją czerwonych kompotów owocowych i korzennych.
Świetny z boeufem Strogonoff, dziczyzną i serami.